Używamy plików cookie.
Więcej informacji znajdziesz tu:
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?
Accept
Wiadomości Nowy SączWiadomości Nowy Sącz
  • Biznes
  • Polityka
  • Ludzie
  • Zdrowie i sport
  • Technika i nauka
  • Praca
Reading: Innowacje w Samorządzie 2023: Odkrywamy Zwycięzców
Share
Aa
Wiadomości Nowy SączWiadomości Nowy Sącz
Aa
Follow US
© 2022 Foxiz News Network. Ruby Design Company. All Rights Reserved.
Wiadomości Nowy Sącz > Blog > Polityka > Innowacje w Samorządzie 2023: Odkrywamy Zwycięzców
Polityka

Innowacje w Samorządzie 2023: Odkrywamy Zwycięzców

Wiadomości Nowy Sącz
Last updated: 2023/05/26 at 6:38 PM
Wiadomości Nowy Sącz
Share
12 Min Read
SHARE

18 samorządów otrzymało wyróżnienia w ramach konkursu Innowacyjny Samorząd 2023. Najwyższe wyróżnienia powędrowały do Gminy Łubniany i Pleszew, Ustki, Gdańsk, powiatu poznańskiego i województwa kujawsko-pomorskiego, które wygrały w swoich kategoriach. Uroczysta gala nagrodziła wszystkie wybitne projekty.

Innowacyjny Samorząd to prestiżowy konkurs, którego organizatorem jest Serwis Samorządowy PAP. Co roku nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, wyróżniające się wyjątkowymi, innowacyjnymi projektami. Tym razem, honorowym patronatem konkursu objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, co stanowi wyraz uznania dla wysiłku i osiągnięć polskich samorządów.

Konkurs skierowany do samorządów pozwalał na zgłaszanie ciekawych i innowacyjnych projektów dotyczących e-usług, inteligentnych rozwiązań w zakresie zarządzania infrastrukturą miejską, edukacji, ochrony środowiska oraz usług społecznych.

Prezes Zarządu Polskiej Agencji Prasowej, Wojciech Surmacz, złożył samorządowcom serdeczne podziękowanie za udział w czwartej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd 2023. Jego słowa gratulacji skierował także do osób, które zgłosiły najciekawsze i najbardziej nowatorskie projekty.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził swoje szczere podziękowanie dla uczestników konkursu, nagradzając ich odwagę w działaniu na rzecz innowacyjności, w obliczu trudnych warunków, w jakich znajduje się kraj – pandemii oraz wojny na Ukrainie.

Minister Waldemar Buda podkreślił, że współcześnie samorządowcy muszą stawiać sobie wysokie wymagania w zakresie innowacyjności, aby móc w pełni wykorzystać zalety, jakie daje nowoczesne technologie.

„Z punktu widzenia administracji, w porównaniu z przedsiębiorcami, jest dużo trudniej być innowacyjnym. Jest dużo trudniej przekonać władze lokalne, radę, żeby angażować się w innowacyjny projekt, który zawsze wiąże się z nutą niepewności i pewną dozą ryzyka” – mówił Waldemar Buda. „To jest droga nie do uniknięcia. Dzisiaj usługi publiczne można budować na bazie innowacyjności, bo one wtedy są przyjazne dla mieszkańców” – dodał.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, ponieważ do niego zgłoszono łącznie 244 projekty. Najwięcej wpłynęło w kategorii gmin miejskich – 73, gmin wiejskich – 53, gmin miejsko-wiejskich – 41, dużych miast – 36, powiatów – 27 oraz województw – 14.

Największą popularnością cieszył się konkurs, w którym zgłoszono łącznie 244 projekty. Najbardziej zaangażowane okazały się gminy miejskie, które wpłynęły z 73 wnioskami, a także gminy wiejskie – 53, gminy miejsko-wiejskie – 41, duże miasta – 36, powiaty – 27 oraz województwa – 14.

Kapituła oceniająca zgłoszone projekty tworzyła się z takich osób jak: Rudolf Borusiewicz – dyrektor biura Związku Powiatów Polskich, Grzegorz Cichy – prezes Unii Miasteczek Polskich, prof. Stanisław Łobejko z Szkoły Głównej Handlowej, Justyna Orłowska – pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, dr Tomasz Pilewicz z Szkoły Głównej Handlowej, Andrzej Porawski – dyrektor biura Związku Miast Polskich, Leszek Świętalski – dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP oraz Anna Banasik – redaktor naczelna Serwisu Samorządowego PAP.

Konkurs Innowacyjny Samorząd 2023 objęty jest patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, GovTech oraz korporacji samorządowych: Związku Województw Rzeczpospolitej Polskiej, Związku Powiatów Polskich, Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej. Wspierając konkurs i galę, strategicznymi partnerami byli: Play, Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Anwil S.A.

Nowa wersja:

I miejsce wśród samorządów nagrodzonych przyznano gminie Łubniany za projekt „Siła partnerstwa – zarządzanie i eksploatacja siecią wod.-kan. w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego”.

Gmina Łubniany zapewniła infrastrukturę, a prywatna spółka ponosi koszty jej konserwacji, modernizacji i wymiany eksploatowanych urządzeń. Umowa, która została podpisana na 10 lat, zakłada m.in. płatność samorządowi za dzierżawę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Partner prywatny planuje również wybudowanie przepompowni ścieków w Luboszycach.

Dwuletni okres trwania umowy obejmuje przegląd i modernizację 760 najstarszych przydomowych przepompowni ścieków, gdyż na terenie gminy funkcjonuje kanalizacja ciśnieniowa.

Gmina Łubniany otrzymała nagrodę za wdrożenie partnerstwa publiczno-prywatnego w zarządzaniu i eksploatacji swojej sieci wod.-kan, które przyniosło wymierne korzyści.

Partner prywatny zapewnił finansowanie i techniczne wsparcie przy modernizacji i konserwacji istniejącej infrastruktury oraz zobowiązał się do wybudowania przepompowni ścieków w Luboszycach.

Dzięki temu projektowi gmina Łubniany jest lepiej przygotowana do zarządzania i eksploatacji sieci wod.-kan. w sposób bardziej efektywny ekonomicznie i ekologicznie.

II miejsce – gmina Starogard Gdański za tworzenie, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, 200 nowych miejsc w przedszkolach dla dzieci mieszkańców gminy.

Starogard Gdański stanął na wysokości zadania, tworząc 200 nowych miejsc w przedszkolach, przy wykorzystaniu obecnych technologii. Dzięki temu dzieci z okolicy mają zapewnioną edukację już od najmłodszych lat, w bezpiecznym i przyjaznym środowisku.

III miejsce – gmina Michałowice za projekt eBOI – Elektroniczne Biuro Obsługi Interesanta.

Michałowice słusznie zostały docenione za projekt eBOI, stanowiący jeden z pierwszych tego typu na świecie. Program ma na celu usprawnienie kontaktu mieszkańców z administracją, umożliwiając szybsze i wygodniejsze korzystanie z usług publicznych.

Wyróżnienia: Dębica, Łubniany, Szemud, Rokietnica, Baligród, Trzciana, Czerwonak, Potęgowo, Bieliny, Przemęt, Świdnica.

Zasłużone wyróżnienia otrzymały gminy Dębica, Łubniany, Szemud, Rokietnica, Baligród, Trzciana, Czerwonak, Potęgowo, Bieliny, Przemęt i Świdnica. Każda z nich jest godna uznania za wybitne osiągnięcia w zakresie zarządzania i rozwoju gminy.

II miejsce – Gmina Grodzisk Mazowiecki za Planetarium i obserwatorium astronomiczne.

Gmina Grodzisk Mazowiecki posiada nowoczesne Planetarium i obserwatorium astronomiczne, które oferuje wyjątkowe możliwości obserwacji nieba. Planetarium wyposażone jest w profesjonalne teleskopy z możliwością wyświetlania obrazów w technologii cyfrowej i analogowej, co pozwala uczestnikom na doświadczenie niezwykłych obserwacji astronomicznych. Doskonale wyposażone obserwatorium astronomiczne jest jednym z najlepszych na świecie.

III miejsce – Gmina Kępice za projekt SMOK – System Monitorowania Odpadów Komunalnych.

Gmina Kępice jest pierwszą w Polsce gminą, która wprowadziła innowacyjny system monitorowania odpadów komunalnych. System SMOK składa się z czujników zainstalowanych w pojemnikach na odpady komunalne, które monitorują poziom ich zapełnienia. System pozwala na skuteczne zarządzanie i optymalizację wywozu odpadów, ponieważ informuje o konieczności ich opróżnienia w odpowiednim czasie.

Gminy

Wyróżnienia: Strzegom, Więcbork, Syców, Proszowice, Miechów, Brwinów, Orzysz, Śmigiel, Brwinów, Września, Miechów.

Strzegom otrzymało wyróżnienie za projekt „Strzegom Smart City”. W mieście zostały zainstalowane nowoczesne inteligentne systemy, które zapewniają lepszą jakość życia mieszkańcom. Systemy sterują oświetleniem ulicznym, monitorują poziom jakości powietrza, zapobiegają i wykrywają przestępstwa oraz wykorzystują zaawansowane algorytmy, aby określić optymalny plan dostarczania usług publicznych.

Więcbork dostał wyróżnienie za projekt „Smart School”. W szkole został zainstalowany system automatycznej identyfikacji i rejestracji danych, który umożliwia uczniom dostęp do danych ocen i osiągnięć za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Syców otrzymał wyróżnienie za projekt „Smart Parking”. Miasto wyposażone jest w system monitorowania miejsc parkingowych, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do określania, czy w danym miejscu stoi samochód, czy nie. System umożliwia również zdalne płacenie za parking za pomocą aplikacji na smartfonie.

Mniejsze miasta

II miejsce – Gliwice za projekt „Rozwiązanie analityczne wspierające system zarządzania produkcją ciepła”, oparte na sztucznej inteligencji.

III miejsce – Tychy za projekt „Inteligentny System Sterowania i Zarządzania Ruchem”, który wykorzystuje technologię IoT do monitorowania ruchu ulicznego i dostosowania go do aktualnego obciążenia.

Wyróżnienia:

Nowy Dwór Mazowiecki, Podkowa Leśna, Pruszcz Gdański, Ełk, Sandomierz, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Rzeszów (dwa wyróżnienia) oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

Duże miasta

I miejsce – Gdańsk za projekt „Automatyzacja podatkowa”.

Projekt polega na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do automatyzacji procesów w zakresie podatku od nieruchomości osób fizycznych. „Robot” wprowadza informacje podatkowe do systemu dziedzinowego i generuje decyzje, tworzy sprawę w systemie obiegu dokumentów (EZD) oraz wysyła ją do podatnika. Gdańsk jest pierwszym miastem w Polsce, które wdrożyło takie rozwiązanie w ramach masowej wysyłki decyzji podatkowych.

Mniejsze miasta

II miejsce – Gliwice za projekt „Inteligentny system zarządzania produkcją ciepła”, oparte na sztucznej inteligencji.

III miejsce – Tychy za projekt „Inteligentny System Sterowania i Zarządzania Ruchem”, który wykorzystuje technologię IoT do monitorowania, oceny i dostosowywania ruchu ulicznego do panującego obciążenia.

Wyróżnienia:

Nowy Dwór Mazowiecki, Podkowa Leśna, Pruszcz Gdański, Ełk, Sandomierz, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Rzeszów (dwa wyróżnienia) oraz Ostrowiec Świętokrzyski.

II miejsce – powiat krakowski za projekt „Wsparcie wszystkich, którzy potrzebują pomocy”

III miejsce – powiat szczecinecki za projekt „Kontrola wody – jakość życia przyrody”

Wyróżnienia: powiat częstochowski, powiat garwoliński, powiat krakowski, powiat gdański, powiat zgorzelecki, powiat łowicki, powiat świdnicki.

II miejsce – Lublin za projekt „Ogrody deszczowe – miasto w dobrych rękach”.

III miejsce – Wrocław za projekt „Zielona sieć – dostępność do infrastruktury komunikacyjnej”.

Wyróżnienia: Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia (dwa wyróżniania), Bydgoszcz, Łódź, Toruń.

Powiaty

I miejsce – powiat poznański za projekt „Aromatorium – Biblioteka Zmysłów” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, prowadzonym przez powiat poznański

II miejsce – powiat krakowski za projekt „Wsparcie wszystkich, którzy potrzebują opieki”

III miejsce – powiat szczecinecki za projekt „Kontrola wody – zdrowie przyrody”

Wyróżnienia: powiat częstochowski, powiat garwoliński, powiat koniński, powiat gdański, powiat zgorzelecki, powiat łowicki, powiat słupski.

Aromatorium, które powstało w Ośrodku dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, to jedyne takie miejsce w Polsce i Europie. Jest to szczególne miejsce – zabytkowe, osiemsetletnie budynki klasztoru, w których można odwiedzić, ale także miejsce gdzie dzieci z dysfunkcjami wzroku mają szansę na odbycie zajęć edukacyjnych. Zajęcia z aromaterapii dają pomysłowe możliwości rewalidacji, edukacji, a także umożliwiają uzyskanie nowych umiejętności zawodowych dla uczniów szkół branżowych. Realizacja projektu przebiegała dwutorowo – zarówno w kierunku zbierania zapachów, jak i przygotowywania miejsca do ich przechowywania.

II miejsce – województwo łódzkie za projekt „Rodzina Rodzinom”

Projekt „Rodzina Rodzinom” od samego początku skierowany był do osób, które w obliczu pandemii, zwłaszcza zamknięcia szkół, znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. W ramach projektu zorganizowano szereg działań, które miały na celu wsparcie rodzin w potrzebie. Współpraca z lokalnymi instytucjami i fundacjami zaowocowała wspólnymi akcjami społecznymi, takimi jak zbiórka żywności, odzieży i środków czystości, a także wsparciem psychologicznym. Wspólna odpowiedzialność i wsparcie dla najbardziej potrzebujących wśród nas były kluczowymi elementami, które przyczyniły się do sukcesu tego projektu.

III miejsce – województwo zachodniopomorskie za projekt „Czysta Energia”

Projekt „Czysta Energia” województwa zachodniopomorskiego jest przykładem jak zaangażowanie lokalnych społeczności może przyczynić się do poprawy jakości życia w regionie. Projekt skupia się przede wszystkim na wykorzystywaniu miejscowych zasobów energii odnawialnej, takich jak słońce, wiatr, biomasa, w celu zmniejszenia zużycia energii z paliw kopalnych. Głównym celem projektu jest edukowanie mieszkańców w zakresie wykorzystywania zasobów odnawialnych, a także dofinansowanie instalacji paneli słonecznych, turbin wiatrowych i innych źródeł energii odnawialnej w regionie.

Wyróżnienia: województwo warmińsko-mazurskie, województwo mazowieckie (dwa wyróżnienia), województwo lubuskie, województwo wielkopolskie, województwo dolnośląskie, województwo podlaskie, województwo śląskie, województwo opolskie.


Źródło informacji: pap-mediaroom.pl

You Might Also Like

MRiRW: Pryszczyca na Węgrzech andndash; aktualizacja informacji (komunikat)

Zarządy stowarzyszeń gmin uzdrowiskowych i gmin górskich omówiły zasady współpracy

Jak ważne jest zaangażowanie społeczne: kampania ZHP `Czuwaj. Działaj. Pomagaj!`

MI: Polsko-słowackie rozmowy o infrastrukturze transportowej (komunikat)

MI: Ponad 16,5 mld zł na tabor. PKP Intercity wspiera polski przemysł (komunikat)

TAGGED: gdańsk, Gminy, Innowacyjny Samorząd 2023, konkurs, kujawsko-pomorskie, Łubniany, Nagrody, Pleszew, poznań, Ustka

Sign Up For Daily Newsletter

Be keep up! Get the latest breaking news delivered straight to your inbox.
By signing up, you agree to our Terms of Use and acknowledge the data practices in our Privacy Policy. You may unsubscribe at any time.
Wiadomości Nowy Sącz 26 maja 2023
Share this Article
Facebook Twitter Copy Link Print
Share
Previous Article Oferta pracy w Dębica na stanowisko – Planista Produkcji w branży Automotive
Next Article Specjalista ds. Obsługi Klienta Odpisywanie na wiadomości Praca Zdalna | Miasto Poddębice

Pozostań z nami w kontakcie

1 Followers Like
1 Followers Follow
1 Followers Pin
1 Followers Follow
1 Subscribers Subscribe
1 Followers Follow

Ostatnie artykuły

MRiRW: Pryszczyca na Węgrzech andndash; aktualizacja informacji (komunikat)
Polityka 12 marca 2025
Na wiosnę krótsze podróże z PKP Intercity
Biznes 27 lutego 2025
PKP Intercity: w 2025 roku 38 nowych lokomotyw i 119 wagonów
Biznes 7 lutego 2025
MI: Pierwszy odcinek sądeczanki oddany do ruchu (komunikat)
Biznes 26 stycznia 2025
MI: Szybciej z Krakowa do Gdowa w ramach projektu Podłęże andndash; Piekiełko (komunikat)
Biznes 18 stycznia 2025

NOWY SĄCZ WIADOMOŚCI

Informacje lokalne: Warszawa, Mińsk Mazowiecki, Otwock, Piaseczno, Grodzisk Mazowiecki, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Pruszków, Wołomin, Radzymin

WYDAWCA

ZP20 Piotr Markowski

Al. Komisji Edukacji Narodowej 36 / 112B
02-797 Warszawa

+48 733 644 002   |   office@zp20.pl

MRiRW: Pryszczyca na Węgrzech andndash; aktualizacja informacji (komunikat)
Polityka
Na wiosnę krótsze podróże z PKP Intercity
Biznes
PKP Intercity: w 2025 roku 38 nowych lokomotyw i 119 wagonów
Biznes
MI: Pierwszy odcinek sądeczanki oddany do ruchu (komunikat)
Biznes

Kategorie tematyczne

  • Biznes
  • Polityka
  • Ludzie
  • Zdrowie i sport
  • Technika i nauka
  • Praca

Informacje prawne

  • Obowiązek informacyjny RODO
  • Polityka Prywatności
  • Regulamin Serwisu
Wiadomości Nowy SączWiadomości Nowy Sącz
Follow US

© 2022 Nowy Sącz Wiadomości. ZP20 Piotr Markowski

A może się zapiszesz?

Zapisz się do naszej subskrypcji by nie pominąć żadnego news!

Brak spamu. Wypisujesz się kiedy chcesz!

Removed from reading list

Undo
Welcome Back!

Sign in to your account

Lost your password?